czwartek, 20 października 2016

6 porad jak przygotować się do odpowiedzi na prezentacji

Nie ma udanej prezentacji bez pytań z sali. Dzięki pytaniom wiesz co ludzie usłyszeli i jakie mają wątpliwości.

Dobre odpowiedzi wzmacniają główne przesłanie, zachęcają do myślenia i motywują do działania.

Oto 6 porad jak przygotować się do odpowiedzi na prezentacji:

1. Im więcej przekazujesz informacji, tym mniejszą masz kontrolę nad tym, co zapamiętają słuchacze. Publiczność nie może mieć po wystąpieniu wątpliwości co jest najważniejsze. Przygotuj logiczny plan wystąpienia – początek (trzy główne informacje), rozwinięcie (trzy przykłady i/lub anegdoty wyjaśniające dlaczego te informacje są ważne) i konkluzję (powtórka podstawowych przekazów). Dzięki takiej konstrukcji to, co powiesz będzie lepiej zrozumiane a pytania ciekawsze.

2. Posłuchaj siebie tak jak słyszą Cię inni. Korzystaj na zebraniach z dyktafonu. Nie wstydź się tego. Niech współpracownicy myślą, że nagrywasz ich najlepsze wypowiedzi. Lubisz się powtarzać? Mówisz niejasno? Urywasz w pół zdania? Gubisz wątek? Im szybciej przechodzisz do sedna, tym chętniej jesteś słuchany.

3. Sprawdź znaczenie każdego ważnego słowa. Na pewno chcesz to powiedzieć? Zrezygnuj z wyrazów trudnych w wymowie (rozentuzjazmowany indywidualista?). Nie używaj słów, których znaczenia nie jesteś pewny (komunikatywny czy komunikacyjny, lipny czy lipowy, owocny czy owocowy?). Czas na sprawdzenie znaczenia i przećwiczenie wymowy nowych słów jest w domu.

4. Kiedy zamierzasz odpowiadać na pytania z sali? Słuchacze mogą przerywać czy mają czekać na koniec? Nie musisz od razu odpowiadać wyczerpująco na wszystkie pytania. Jeśli czegoś nie wiesz (bo na przykład pytanie nie dotyczy tematu Twojego wystąpienia), powiedz, że odpowiesz później. Możesz też zapytać grupę jak by odpowiedziała na to pytanie. Ludzie lubią pomagać jeśli to nic nie kosztuje :-)

5. Publiczne opowiadanie o swoim życiu osobistym może mieć wiele nieprzewidywalnych konsekwencji. Wszystko co powiesz może być zapamiętane i wykorzystane przeciwko Tobie. Potrzeba dużego wyczucia i wyobraźni kiedy, gdzie i komu można coś więcej powiedzieć o sobie. Na przykład nie ma nic złego w przedstawieniu opinii o medycznym wykorzystaniu marihuany, ale opowiadanie o latach kiedy paliłeś trawkę jest nierozsądne.

6. Pamiętaj, że w publicznej komunikacji oprócz słów ważne są także styl, ton i intencje. Jeśli zachowujesz się nerwowo i niepewnie, wszystko co powiesz będzie utożsamiane z nerwowością i niepewnością. Największym atutem każdego mówcy jest autentyczność. Wierzysz w to, co mówisz? Robisz to z zaangażowaniem? Czy publiczność Cię rozumie? Warunkiem skutecznej komunikacji jest synchronizacja intencji z wiedzą – tylko wtedy możesz przekonująco odpowiadać na pytania i wpływać na innych.

Jeśli potrzebujesz szkolenia z prezentacji i wystąpień publicznych, prosimy o kontakt. Nasz telefon: 77 441 40 14.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Ten wpis czeka na Twój komentarz.

Kontakt

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *