wtorek, 27 grudnia 2016

Pozytywne myślenie w wywiadzie dla mediów

Nasze życie zależy w dużej mierze nie tylko od tego, co robimy, ale także od tego, co mówimy. A to, co mówimy zależy do tego, co myślimy.

Sukces lub porażka w wywiadzie dla mediów zależy głównie od słów, a te zależą od myśli.

Jeśli myślisz, że powiesz coś głupiego, prawdopodobnie powiesz coś głupiego. Jeśli chcesz powiedzieć coś pozytywnego, prawdopodobnie tak właśnie zrobisz. A przynajmniej dajesz sobie taką szansę :-)

Odpowiadając na pytanie reportera mów własnymi słowami. Nie powtarzaj jego negatywnych opinii, tez lub ocen – nawet tych najbardziej kuszących.

1. Uważaj na negatywne pytania.

Reporterzy czasem prowokują używając barwnych metafor lub intrygujących porównań – najczęściej na koniec pytania. Liczą, że rozmówca połknie haczyk i powtórzy ich słowa w odpowiedzi. Na przykład "trywialny", "zaniedbany", "barbarzyński", "fatalny". "Ależ wcale nie fatalny!" Teraz wystarczy, że reporter zapyta: "Dlaczego nie fatalny?" I już robi się gorąco.

2. Nie powtarzaj negatywnego stwierdzenia.

Negatywne stwierdzenie jest pułapką. Nie pozwól reporterowi drążyć tematu w narzuconym przez niego kontekście. Nie powtarzaj konfrontacyjnych, obraźliwych lub aroganckich wyrażeń.

3. Negatywne słowa mogą Ci zaszkodzić.

Reporter może wykorzystać tylko to, co powiesz. Powtarzanie negatywnych wyrażeń utrwala negatywny przekaz i pokazuje Ciebie jako człowieka kłótliwego, nieokrzesanego i agresywnego. Tak się nie buduje pozytywnego wizerunku.

4. Zamieniaj negatywy na pozytywy.

Jeżeli reporter użyje negatywnego wyrażenia, zamień go na takie, które bardziej pasuje do pozytywnego przekazu. Na przykład kiedy reporter mówi o "problemie" powiedz o wyzwaniu lub trudnej sytuacji. Kiedy mówi o "kardynalnym błędzie", mów o wartościowej lekcji.

5. Sparafrazuj pytanie reportera.

Inną metodą radzenia sobie z negatywnymi stwierdzeniami jest sparafrazowanie pytania reportera. Na przykład "Nie użyłbym takich słów, ale skoro pan o to pyta..." Teraz odnosisz się do treści pytania bez powtarzania jego słów.

Konkluzja

Unikaj powtarzania negatywnych słów, wyrażeń i ocen reportera. Mów swoimi słowami i skupiaj się na pozytywnym przesłaniu.

Jeśli potrzebujesz szkolenia medialnego, prosimy o kontakt. Nasz telefon: 77 441 40 14.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Ten wpis czeka na Twój komentarz.

Kontakt

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *