czwartek, 12 lutego 2015

Dlaczego mam Ciebie słuchać?

Moja znajoma Joanna jest znakomitym i doświadczonym prelegentem. Mówi z pasją, barwnie i przekonująco. Ludzie uwielbiają jej wystąpienia.

Niedawno zwierzyła mi się, że nie zawsze czuje się pewnie przed publicznością. Bywa, że nie potrafi się skupić, myśli uciekają i kończy zaplanowane na godzinę wystąpienie już po dwóch kwadransach.

Joanna powiedziała, że irytuje ją świadomość, że ludzie na sali mogą wiedzieć tyle samo co ona lub więcej. Obawia się, że publiczność ją zlekceważy lub wyśmieje.

Skoro sama nie wierzy w siebie, jak może przekonać do siebie słuchaczy?

Przygotowania do następnej prezentacji zacznij od pytania (i zapisz odpowiedź): "Jakie mam kwalifikacje, żeby mówić na ten temat?"

Każdy może mieć początkowo wątpliwości. Ale spokojnie – pomogę.

Jak długo zajmujesz się tym tematem? Czy masz jakiś tytuł naukowy? Jakie masz certyfikaty? Jakie napisałeś artykuły i książki? Czy prowadzisz zajęcia ze studentami? Kto ostatnio powiedział o Tobie coś miłego? Jakie odnosisz sukcesy? Czy kochasz to, co robisz?

Jeśli publiczność ma widzieć w Tobie kompetentnego prelegenta, musisz sam uwierzyć w swoją wiedzę i doświadczenie.

Musi być jakiś konkretny powód dlaczego właśnie Ty masz mówić na ten temat. Znajdź go i zobaczysz jak stres i zwątpienie zmieniają się w pewność siebie i zdecydowanie.

Jeśli potrzebujesz pomocy w przygotowaniu prezentacji lub wystąpienia publicznego, prosimy o kontakt. Nasz telefon: 77 441 40 14.

PS. Zobacz też "Elementarz prezentacji".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Ten wpis czeka na Twój komentarz.

Kontakt

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *