sobota, 18 lutego 2017

Gdzie mam patrzeć: na reportera czy na kamerę?

Gdzie mam patrzeć w wywiadzie: na reportera czy na kamerę?

To jedno z najczęściej zadawanych pytań na naszych szkoleniach medialnych.

Odpowiedź jest prosta: kiedy mówisz lub słuchasz pytania patrz na reportera. Kiedy patrzysz w kierunku kamery wygląda to tak jakbyś patrzył na kogoś kto ogląda wywiad w domu. To niezbyt miłe uczucie i lepiej tego unikać.

Reporter pełni rolę neutralnego pośrednika między Tobą a widzami. Patrząc na niego pokazujesz pewność siebie i opanowanie. Kiedy odwracasz wzrok robisz wrażenie zagubionego i zdenerwowanego.

Nie ma nic złego jeśli odwrócisz wzrok na sekundę lub dwie. Ważne, żeby spoglądać wtedy na bok lub do góry a nie w dół. Opuszczona głowa kojarzy się z niepewnością lub przyznaniem do winy.

Może się zdarzyć, że reporter stanie za kamerą, żeby zmienić kąt ujęcia. Wtedy też patrz na niego tak jakby kamery w ogóle nie było.

Obecnie coraz częściej redakcje wysyłają na nagranie tylko operatora bez reportera. Operator poprosi Cię także, żebyś mówił trochę obok niego (czyli symulował, że mówisz do reportera, którego nie ma). To może być trudne dla kogoś kto rzadko występuje w mediach i warto przećwiczyć taką sytuację na szkoleniu medialnym.

Czasem wywiad na żywo ze studia w innym mieście poprowadzi prezenter programu. Wtedy na pewno będziesz poproszony o patrzenie do kamery, czyli praktycznie na prezentera w studio. Widzowie rozumieją tę sytuację i nie pomyślą, że ignorujesz reportera obok, bo wiedzą, że go tam nie ma.

Konkluzja

Im więcej patrzysz na reportera w wywiadzie na żywo, tym bardziej jesteś wiarygodny i przekonujący dla widzów.

Jeśli potrzebujesz szkolenia medialnego lub masz pytanie o komunikacji z mediami, prosimy o kontakt. Nasz telefon: 77 441 40 14.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Ten wpis czeka na Twój komentarz.

Kontakt

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *