poniedziałek, 29 sierpnia 2016

Dlaczego lekarze nie przepadają za mediami

Relacje z mediami pracowników służby zdrowia mają wyjątkowy charakter.

W szpitalach nie brakuje fascynujących tematów i heroicznych historii, ale ich bohaterowie (lekarze i pielęgniarki) niechętnie opowiadają o tym w mediach. Czasem zasłaniają się tajemnicą zawodową. Czasem boją się medialnego rozgłosu. Czasem po prostu nie mają czasu.

Szpitale i przychodnie działają na konkurencyjnym rynku. Pacjenci mogą wybierać lekarzy pierwszego kontaktu, przychodnie i szpitale. Dyrektorzy zabiegają o intratne kontrakty i troszczą się o reputację swoich placówek zdrowia. Informacja w mediach o udanej rewolucyjnej operacji może wypromować nieznany wcześniej szpital.

Lekarze rzadko doceniają pozytywną rolę mediów. Niechętnie udzielają wywiadów. Boją się zaskakujących pytań. Obawiają się także zawiści ze strony lekarzy bez spektakularnych sukcesów medycznych. Żeby rozwiać te wątpliwości, pokazujemy na naszych szkoleniach medialnych korzyści i szanse jakie dają regularne kontakty z mediami.

Cel wywiadu i rola lekarza w wywiadzie

Lekarze często nie rozumieją swojej roli w wywiadzie dla mediów. Nie chodzi o to, żeby chwalili się, że pracują w najlepszym szpitalu na świecie. Reporterzy chcą czegoś innego – chcą się dowiedzieć na czym polega wyjątkowość ich pracy i jej wartość dla lokalnej społeczności. Dlatego w wywiadzie trzeba połączyć dwie rzeczy: 1. cel wywiadu i 2. rolę lekarza w wywiadzie.

Lekarze nie zajmują się sprzedażą usług medycznych, ale budują swoją zawodową pozycję i wiarygodność (warto się u nas leczyć) dzięki opowieściom o swoich medycznych osiągnięciach (leczymy migotanie przedsionków serca bez otwarcia klatki piersiowej). Dla mediów ciekawe jest to, co robią, jakie to daje efekty i jak talent i doświadczenie lekarzy zwiększają skuteczność ich pracy.

Szkolenie medialne dla lekarza

Jeszcze nie spotkałem lekarza, który powiedział, że potrzebuje szkolenia medialnego, ale warto takie zaproponować przed ważnym wywiadem dla mediów z trzech powodów:

1. Ćwiczenia przed kamerą

Nie ma skutecznego szkolenia medialnego bez ćwiczeń przed kamerą – od krótkiej odpowiedzi na pytanie reportera po symulowaną konferencję prasową. Każdy kto zobaczy na ekranie swoje wystąpienie lepiej zrozumie swoje silne i słabe strony.

Analizę wypowiedzi do kamery zaczynamy od opisu ogólnego wrażenia i emocji. Potem przechodzimy do omówienia poszczególnych wyrażeń, języka ciała oraz dynamiki i tonu głosu. Pokazujemy jak połączyć przekaz słowny z mową ciała, żeby nawiązać najlepszy kontakt z publicznością.

2. Prosty język

Lekarze muszą posługiwać się w mediach prostym językiem. Zawodowy żargon daje okazję do popisania się ekspercką wiedzą, ale z drugiej strony utrudnia zrozumienie tego, co mówią i zniechęca do słuchania szerszą publiczność. Prosty i bezpośredni język skraca dystans i ułatwia dobry kontakt ze słuchaczami.

Szkolenie medialne nauczy jak mówić jasno i przekonująco i unikać irytującego dla laika zadzierania nosa.

3. Eliminacja błędów

Szkolenie medialne pozwoli unikać w wywiadach rażących błędów i ochronić zawodową wiarygodność. Dzięki sprawdzonym w praktyce ćwiczeniom zwiększamy pewność siebie przed kamerą i mikrofonem i uczymy jak kontrolować przebieg wywiadu.

Konkluzja

Lekarze dużo pracują (często w kilku miejscach) i trudno znaleźć im czas na właściwe przygotowanie się do wywiadu. Ale dzięki szkoleniu medialnemu wiedzą na co zwrócić uwagę oraz mogą skrócić czas przygotowania i zwiększyć jego skuteczność.

Jeśli jesteś zainteresowany szkoleniem medialnym, na którym przygotujesz się do wywiadu lub masz pytanie o relacjach z mediami, prosimy o kontakt. Nasz telefon: 77 441 40 14.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Ten wpis czeka na Twój komentarz.

Kontakt

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *