piątek, 26 sierpnia 2016

7 zbędnych wyrażeń w wywiadzie dla mediów

"To dobre pytanie!"

Dobre czyli jakie? Łagodne? Życzliwe? Mądre?

Z bliżej nieznanego mi powodu niektórzy rzecznicy prasowi lubią pochwalić reportera za "dobre" pytanie.

Każde pytanie reportera jest dobre, celne i inteligentne. Niestety nie wszystkie odpowiedzi są równie dobre, celne i inteligentne.

Dobra odpowiedź jest krótka – nie ma w niej zbędnych słów. Przegadane odpowiedzi rozpraszają uwagę i nudzą. Używają ich najczęściej niedoświadczeni rzecznicy prasowi lub osoby bez szkolenia medialnego.

Oto 7 zbędnych wyrażeń w wywiadzie dla mediów:

1. "Dziękuję za zaproszenie do tego programu." Wywiady w radiu i telewizji są zwykle krótkie. Nie ma co tracić czasu na nudne uprzejmości. Wystarczy proste: dzień dobry.

2. "Nasz/mój przekaz jest..." To oczywiste, że rzeczniik prasowy przychodzi na wywiad z gotowymi kluczowymi komunikatami, ale podkreślanie kiedy chce je przekazać pachnie amatorszczyzną. Kluczowe komunikaty należy dyskretnie wpleść do odpowiedzi na pytania reportera. Lepiej zabrzmi na przykład "Gdybym miał wskazać jedną najważniejszą rzecz, to powiedziałbym o..."

3. "Cieszę się, że pan/pani o to pyta." Ulubione wyrażenie wielu polityków, żeby zyskać trochę na czasie i zastanowić się nad odpowiedzią. Jeśli pojawia się zbyt często, brzmi sztucznie i pretensjonalnie.

4. "Z całym szacunkiem." Wyrażenie używane przez rzecznika prasowego kiedy nie podoba mu się pytanie reportera i nie chce na nie odpowiedzieć. Można je także usłyszeć w debacie telewizyjnej kiedy jedna ze stron uważa, że ktoś powiedział coś głupiego.

5. "Żeby nie było niejasności." Jeszcze jedno ulubione wyrażenie polityków kiedy chcą uniknąć konkretnej odpowiedzi na pytanie reportera. Dobry rzeczniik prasowy tak nie mówi, bo każda jego odpowiedź jest jasna.

6. "Myślę, że..." Te słowa wprowadzają do wywiadu niepotrzebny element niepewności. W sytuacji kryzysowej wolisz usłyszeć "Zrobiliśmy wszystko co w naszej mocy" czy "Myślę, że zrobiliśmy wszystko co w naszej mocy"? No właśnie.

7. "Bez komentarza." Szkodzi zawsze, bo sugeruje chęć ukrycia faktów lub – w przypadku oskarżenia – jest interpretowane przez media jako przyznanie się do winy.

Jakie inne wyrażenie proponujesz usunąć z wywiadów dla mediów? Napisz o tym w komentarzu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Ten wpis czeka na Twój komentarz.

Kontakt

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *