piątek, 18 sierpnia 2017

3 powody dlaczego uważasz, że nie potrzebujesz szkolenia medialnego

Prowadzę szkolenia medialne od 2000 roku i wciąż nie mogę zrozumieć dlaczego tak wiele osób decyduje się na wywiad dla mediów bez przygotowania. Mówią, że nie potrzebują szkolenia, bo znają swoją firmę i branżę i potrafią odpowiadać na pytania – nawet wyrwani do odpowiedzi w środku nocy.

Kiedy czytam te wywiady w gazetach lub oglądam je w telewizji stwierdzam, że są dobre dla dziennikarzy, ale słabe dla ich rozmówców.

Oto trzy powody dlaczego być może uważasz, że nie potrzebujesz szkolenia medialnego i dlaczego warto zastanowić się czy na pewno masz rację:

1. Mogę o tym mówić godzinami.

Znasz swoją firmę na wylot. Mógłbyś napisać o niej książkę. Może już to zrobiłeś. Ale w wywiadzie dla mediów liczy się umiejętność skondensowanej odpowiedzi, także na skomplikowane pytania.

Zakładając, że wiesz co chcesz powiedzieć, musisz to zrobić tak, żeby bez problemu zrozumiał to reporter (który nie wie tyle, co Ty) oraz czytelnicy, słuchacze lub widzowie (którzy na pewno nie wiedzą tyle, co Ty).

Na szkoleniu medialnym nauczysz się jak odpowiadać na pytania krótko, zwięźle i zrozumiale. Dowiesz się też dlaczego każda odpowiedź powinna składać się z co najmniej trzech części.

2. Nie potrzebuję korzystać z notatek.

Celem wywiadu dla mediów nie jest tylko przedstawienie faktów i/lub swojej opinii, ale także sprawienie, żeby to, co powiesz było uznane za decydujący głos w dyskusji.

W normalnej rozmowie w pracy nie musisz wracać do omówionych punktów. Ale to jest inna rozmowa. To jest wywiad dla mediów.

Na szkoleniu medialnym dowiesz się co zapisać w notatkach przed wywiadem i jak je wykorzystać do utrzymania jasnego i spójnego przekazu.

3. Jestem ekspertem.

Pracujesz w swojej firmie wiele lat i wszyscy cenią Cię za dużą wiedzę. Albo jesteś nowym pracownikiem z dużym doświadczeniem w branży. Dlaczego przyda Ci się szkolenie medialne przed wywiadem?

Wiedza o firmie i/lub branży to jedno. Ale w odpowiedziach musisz skupić się na tym, co interesuje reportera oraz czytelników, słuchaczy lub widzów.

Na szkoleniu dowiesz się jak budować kluczowe komunikaty, wykorzystać je w odpowiedziach na pytania i wracać do nich nawet kiedy reporter zmienia wątek.

Konkluzja

Szkolenie medialne nie jest dodatkiem do PR. Jest podstawą skutecznej komunikacji z mediami.

Jeśli potrzebujesz pomocy w przygotowaniu się do wywiadu dla mediów lub masz pytanie o komunikacji z mediami, prosimy o kontakt. Nasz telefon: 77 441 40 14.

1 komentarz:

  1. Szkolenia dają możliwość poznania nowych ludzi z branży oraz nawiązania nowych kontaktów, co może przyczynić się do rozwoju kariery oraz biznesu.
    https://www.wstronerozwoju.com/szkolenia-kadra-menedzerska/zarzadzanie-zmiana-w-organizacji-efektywne-komunikowanie-zmian/

    OdpowiedzUsuń

Ten wpis czeka na Twój komentarz.

Kontakt

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *