wtorek, 31 marca 2015

Nie dawaj dziennikarzowi pistoletu z ostrą amunicją

Rozmówcy przed wywiadem radiowym lub telewizyjnym na żywo czasem zastrzegają sobie na jakie tematy nie chcą rozmawiać. Niektórzy robią to kategorycznie: "Nie życzę sobie pytań na ten temat!"

Dziennikarz nie musi się na to zgodzić. Może to nawet sprytnie wykorzystać: "Wiem, że nie chce pan/pani rozmawiać o XXX, ale to ważna sprawa i nasi widzowie chcieliby dowiedzieć się..."

Rozmówca ma w takiej sytuacji dwie opcje: 1. odmówić odpowiedzi (co w praktyce jest równie szkodliwe jak "bez komentarza") lub 2. powiedzieć coś co mu przyjdzie do głowy w ostatniej chwili (co może być jeszcze bardziej szkodliwe).

Lepiej nie odkrywać przed wywiadem swoich słabych punktów. Dziennikarz wtedy wie, że może pytać o wszystko, widzowie – że nie masz nic do ukrycia.

Jeśli dziennikarz rozpocznie – celowo lub przez przypadek – niewygodny dla Ciebie wątek, wyjaśnij dlaczego nie możesz o tym mówić. Możesz powołać się na przepis prawa, poufność negocjacji lub brak zgody zarządu na ujawnienie wyników finansowych przed publikacją oficjalnego raportu.

Jeśli przedstawisz mocny i racjonalny powód, ludzie to zrozumieją i nie uznają za ucieczkę od odpowiedzi.

Próba kontrolowania wywiadu przed wejściem do studia daje dziennikarzowi przewagę już na samym początku. To tak jakby dać mu pistolet z ostrą amunicją... wierząc, że nie strzeli.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Ten wpis czeka na Twój komentarz.

Kontakt

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *