środa, 16 marca 2016

4 pytania na szkoleniu z prezentacji

1. Prezentacje bardzo mnie stresują. Nie lubię jak wszyscy na mnie patrzą. Zimny pot mnie oblewa na samą myśl o robieniu prezentacji. Jaka rada?

Stres przed prezentacją jest czymś naturalnym. Można go zmniejszyć dzięki dobremu przygotowaniu i przećwiczeniu wystąpienia.

Sportowcy przed zawodami mobilizują się myślami o sukcesie. Wyobraź sobie siebie stojącego przed publicznością i mówiącego pewnie i z przekonaniem. Pamiętaj, że w prezentacji ważny jest dobry kontakt z publicznością – to ma być rozmowa.

Ludzie nie analizują każdego słowa i nie polują na błędy. Ważne jest to czy mówisz ciekawie i czy przekazywane informacje przydadzą się w życiu i pracy.

2. Mam tylko kwadrans i mnóstwo informacji do przekazania. Czy mogę przedłużyć czas prezentacji?

Skrócić tak, ale przedłużyć nigdy. Nie znam osoby, która by narzekała na to, że prezentacja była zbyt krótka.

Im więcej powiesz ludziom, tym mniej zapamiętają. Mów tylko o tym, co najważniejsze. Mniej istotne informacje możesz przekazać w materiałach, które rozdasz po wystąpieniu.

Jeśli nie wiesz co wybrać, wyobraź sobie, że masz pół minuty na streszczenie swojemu szefowi całej prezentacji.

3. Mam prezentację na nudny temat. Co zrobić, żeby była ciekawa lub zabawna?

Prezentacja nie musi być zabawna – ważne, żeby była ciekawa.

Zadaj sobie pytanie: "Co z tego, co mogę powiedzieć jest najważniejsze dla słuchaczy?" To, co ważne jest także ciekawe. Czasem trzeba wyjaśnić publiczności dlaczego coś jest ważne.

Ludzie nie lubią abstrakcji. Podawaj dużo przykładów z życia pokazujących, że to, co mówisz jest ważne. Wyobraź sobie, że słucha Ciebie jedna osoba – i tak mów do całej sali.

4. Wiem, że na slajdach nie powinno być zbyt dużo tekstu. Jak w takim razie zapamiętać treść wystąpienia?

Slajdy nie są po to, żeby prelegent wiedział co ma mówić, ale żeby ułatwić publiczności zrozumienie i zapamiętanie przekazywanych informacji.

Nie namawiam, żeby uczyć się całej prezentacji na pamięć. Problem z zapamiętaniem tekstu rozwiązują proste notatki z kluczowymi punktami.

Więcej odpowiedzi na pytania o prezentacjach i wystąpieniach publicznych znajdziesz tutaj.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Ten wpis czeka na Twój komentarz.

Kontakt

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *