wtorek, 7 lipca 2015

Dziennikarze są paskudni?

Znany polityk wysyła po wywiadzie sms do reporterki TVP: "Wybranie z tak długiej wypowiedzi tych fragmentów to bandytka. I Pani o tym wie."

Reporterka odpisuje: "Panie Pawle, ja tylko zadaję pytania. Tak jak wszystkim. Jest mi przykro, że Pan tak to traktuje. Rolą dziennikarza jest dowiedzieć się jak najwięcej. I swoją pracę wykonuję uczciwie."

Dziennikarka uważa, że wszystko jest w porządku. Polityk czuje się wykorzystany, ale przyznaje się do "długiej wypowiedzi". Ja widzę brak przygotowania polityka do rozmowy z reporterką.

Ci paskudni dziennikarze

Dziennikarze są naprawdę paskudni. Straszą trudnymi pytaniami. Nie zadają pytań, które pozwalają rozmówcy łatwo przejść do jednego z trzech głównych komunikatów. Wybierają z długiej wypowiedzi "złe" fragmenty.

Reporter może pytać o wszystko. Być może znalazł w porannej gazecie wzmiankę o Twojej firmie lub branży. Może o to zapytać – mimo że nie znasz szczegółów sprawy.

Może zapytać o konkurencyjną firmę, która nagle wpadła w tarapaty. Dziennikarz chętnie posłucha krytycznego komentarza o tych "aferzystach".

Z przyjemnością zachęci Cię do złożenia zobowiązania, z którego – jak wiesz – nie będziesz mógł się wywiązać.

Możesz też – ni z gruszki, ni z pietruszki – usłyszeć zupełnie przypadkowe pytania, bo reporter nie miał czasu przygotować się do wywiadu albo zastępuje chorego kolegę.

We wszystkich tych przypadkach pojawia się ryzyko, że rozmowa potoczy się nie po Twojej myśli i na koniec stwierdzisz, że reporter nie zadawał "właściwych" pytań.

Wszystkie pytania są najlepsze

Praca dziennikarza nie polega na wymyślaniu "właściwych" – z Twojego punktu widzenia – pytań. On pyta – Ty odpowiadasz.

Twoja praca polega natomiast na udzieleniu właściwych odpowiedzi – nawet jeśli nie podobają się dziennikarzowi.

Odpowiadając na pytania używasz techniki "przejścia" składającej się z trzech elementów:

1. krótka odpowiedź na pytanie,

2. użycie wyrażenia łączącego,

3. przejście do jednego z kluczowych komunikatów.

To nie jest prosta technika, ale każdy może ją opanować po kilku ćwiczeniach na szkoleniu medialnym.

Konkluzja

Reporter telewizyjny lub radiowy może wykorzystać wszystko co powiesz do kamery lub mikrofonu. To on decyduje co wybierze z 10-sekundowej, minutowej czy godzinnej wypowiedzi. Jeśli chcesz zwiększyć kontrolę nad tym, co wybierze, mów krótko. Każda odpowiedź dla telewizji lub radia nie powinna przekraczać 10 sekund. Kropka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Ten wpis czeka na Twój komentarz.

Kontakt

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *