sobota, 22 listopada 2014

Materiały dodatkowe do prezentacji

Czy wysyłać materiały dodatkowe przed prezentacją?

Oto główny powód dlaczego wielu prelegentów nie wysyła słuchaczom żadnych materiałów: "Jeżeli wyślę wcześniej wszystkie materiały, nie będę już potrzebny. Nie będę mógł niczym zaskoczyć. Prawdopodobnie znajdą jakieś błędy lub nieścisłości i wykorzystają to przeciwko mnie. Lepiej trzymać ich w niepewności!!!"

Argument często powtarzany, ale niezbyt przemyślany.

Im więcej informacji przekażesz uczestnikom przed wystąpieniem, tym lepiej mogą się przygotować i łatwiej zapamiętają to, co powiesz. To działa na Twoją korzyść.

Możesz teraz pomyśleć: "Ale moja grupa jest leniwa. Nigdy nie przeczytają materiałów, które prześlę przed prezentacją!"

Nic nie szkodzi. Słuchacze widzieli przesłane materiały i trochę im nieswojo, że nie przeczytali. Ty pokazałeś, że zależy Ci na dobrym wyniku, a oni czekają co będzie. Wymarzona sytuacja :-)

Przekaż jak najwięcej materiałów zaraz po podpisaniu umowy – nawet jeśli do prezentacji jest kilka miesięcy. Ponownie wyślij materiały kilka dni przed imprezą – mogą to być te same materiały.

Prelegenci często obawiają się narzekań publiczności, że treść wystąpienia pokrywa się z tym, co jest w materiałach. Spokojnie – strachy na lachy.

Jeżeli Twoje wystąpienie nie polega na odczytaniu tekstu ze slajdów (nigdy tak nie robisz, prawda?), nie ma ryzyka, że ktoś zorientuje się, że to ten sam materiał.

Dlatego wyślij wszystkie materiały przed prezentacją i nie marnuj czasu na rozdawanie ich w środku wystąpienia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Ten wpis czeka na Twój komentarz.

Kontakt

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *