sobota, 4 października 2014

7 ulubionych dziennikarskich tematów

Jeśli próbowałeś zaproponować reporterowi temat przez telefon, wiesz jak trudno wywołać u niego zachwyt.

Rzecznik prasowy powinien wiedzieć jakie tematy interesują dziennikarzy.

Oto 7 tematów, do których media mają nadzwyczajną słabość:

1. Konflikt

Reporterzy żyją z opowiadania historii – najlepsze opowieści zawsze dotyczą jakiegoś sporu lub konfliktu. Jeśli nie zgadzasz się z tym, co robi konkurencja, masz większą szansę na zaistnienie w mediach od firm, które nie mają żadnych zastrzeżeń.

2. Skandal

Urzędnik, który chowa pieniądze z łapówek pod parapetem, fundusz inwestycyjny, który traci pieniądze inwestorów, celebryta, który atakuje fotoreportera mają gwarantowane miejsce na pierwszej stronie.

3. Dawid kontra Goliat

Słaby przeciwko silnemu – to motyw wiodący wielu dziennikarskich relacji. Media lubią występować w roli obrońców pokrzywdzonych – słabszy może liczyć na lepsze traktowanie.

4. Nowość

Każda wiadomość w serwisie informacyjnym musi odpowiedzieć na pytanie: dlaczego teraz o tym mówimy? Tematy, które nie dają przekonującej odpowiedzi, są odrzucane.

5. Wypadek

Eksplozja w fabryce, katastrofa budowlana, napad na bank...Wszystko co dotyczy dramatycznych i niekontrolowanych wydarzeń natychmiast trafia do mediów.

6. Niekompetencja

Szef firmy, polityk, sportowiec, który nie spełnia oczekiwań, szybko staje się obiektem zainteresowania dociekliwych mediów.

7. Hipokryzja

Na koniec mój ulubiony wątek: hipokryzja często połączona z arogancją. Powiedzmy, że jesteś politykiem, który kilka miesięcy temu głosował za przyjęciem ważnej ustawy i dzisiaj głośno ją krytykuje. Pół roku temu byłeś przeciwko ustawie refundacyjnej, a dziś jako minister wprowadzasz ją w życie. Nie ma reportera, który przepuści taką okazję.

Jaki temat dodasz do tej listy? Napisz o tym w komentarzu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Ten wpis czeka na Twój komentarz.

Kontakt

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *