Jednym z podstawowych narzędzi praktyka PR jest lista kontaktów medialnych.
Jeśli masz informację lub temat, którym chcesz zainteresować reportera, jak – bez takiej listy – możesz się z nim skontaktować?
Lista kontaktów medialnych to zestawienie nazwisk reporterów, danych adresowych (e-mail i telefon) oraz tytułów czasopism, gazet lub portali, dla których pracują.
Dobra lista medialna jest tak zbudowana, że do każdego produktu lub usługi przypisani są konkretni reporterzy. Produkty lub usługi, o których piszą, pasują do zainteresowań ich czytelników, słuchaczy i widzów.
W planowaniu kampanii public relations musisz pamiętać, że konsultanci i agencje PR mogą wysoko wyceniać stworzenie spersonalizowanej listy jeżeli wymaga to dotarcia do setek reporterów, redaktorów i wydawców.
Jeśli masz czas i ochotę, możesz sam stworzyć własną listę kontaktów medialnych.
Oto jak to zrobić:
1. Co czytasz?
Wybierz ulubione gazety, czasopisma, portale internetowe, programy telewizyjne i radiowe, które mogą interesować się Twoim produktem lub usługą.
2. Co czytają Twoi klienci?
Jeśli interesuje ich tylko jeden portal informacyjny, pewnie znajdziesz tam także sponsorów i partnerów medialnych, którymi klienci też mogą być zainteresowani. I tak dalej i tak dalej...
3. Kto przyjmuje informacje prasowe o nowych produktach i/lub usługach?
Najczęściej jest to redaktor działu nowych produktów, redaktor serwisów informacyjnych lub w mniejszych redakcjach (na przykład lokalna gazeta), redaktor naczelny.
4. Przeczytaj czasopismo i sprawdź, który felietonista lub reporter najchętniej napisałby o Tobie artykuł lub zrobił wywiad.
Założę się, że masz swoich ulubionych autorów, którzy by napisali o Twoim produkcie i/lub usłudze, gdyby tylko... o nich wiedzieli!
Jeśli poświęcisz temu raz w tygodniu pół godziny, po roku będziesz miał własną aktualną listę 52 solidnych kontaktów z reporterami, którzy są skłonni napisać o Twojej firmie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Ten wpis czeka na Twój komentarz.