środa, 8 października 2014

4 proste formaty prezentacji

Jedną z pierwszych rzeczy jaką trzeba wiedzieć o prezentacjach i wystąpieniach publicznych jest to, że cel i treść to dwie różne kategorie.

Celem jest to, co chcesz osiągnąć – treścią to, co powiesz, pokażesz lub zrobisz, żeby ten cel zrealizować. Treść zawsze zależy od celu.

Ale co z głównym tematem, wokół którego zbudujesz wystąpienie i logiczną konstrukcją, która je uniesie?

Oto cztery klasyczne formaty budowania prezentacji i wystąpień publicznych – wybór zależy od typu publiczności, celu i treści.

1. Chronologia

Wystąpienie o zarządzaniu zmianą można rozpocząć od przypomnienia jak pewien proces ewoluował przez lata – dopiero potem przedstawić motywy planowanych zmian.

Wszystkie prezentacje opowiadające o powiązanych ze sobą wydarzeniach z historii dobrze mieszczą się w tym formacie.

2. Problem i rozwiązanie

Czy słuchacze mają poznać sedno problemu przed przedstawieniem rozwiązania?

Jeśli publiczność powinna wiedzieć jeszcze więcej, możesz rozbudować ten format o dodatkowy element: Problem – przyczyna – rozwiązanie.

3. Za i przeciw (lub alternatywne rozwiązanie)

Jeśli słuchacze znają już sprawę, przejdź od razu do propozycji rozwiązań. Teraz możesz skupić się na mocnych i słabych stronach każdej propozycji.

Wystąpienie o miejskim gangu młodzieżowym w formacie "problem – przyczyna – rozwiązanie" lepiej odbiorą członkowie organizacji charytatywnej. Zespół pracowników socjalnych, którzy codziennie stykają się z tym problemem i dużo wiedzą, bardziej doceni format "za i przeciw".

4. Opowieść

Ludzie uwielbiają historie i chętnie ich słuchają. Czy możesz zbudować prezentację wokół pasjonującej historii? Każdy ma coś ciekawego do powiedzenia – firmy i organizacje także.

Jeśli wpleciesz swoje przesłanie w wątek opowieści, pełnej konfliktów, emocji i dramatycznych zwrotów akcji, możesz liczyć na spore grono podatnych słuchaczy.

Same plusy

Ogromnym plusem każdego z tych formatów jest to, że treść wystąpienia właściwie pisze się sama – jedna informacja automatycznie podpowiada następną.

Po opisaniu problemu, wszyscy czekają na propozycje rozwiązania. Przedstawienie jednej strony sprawy wymaga pokazania drugiej i jakiegoś rozstrzygnięcia. W historii jedno wydarzenie wywołuje kolejne – narracją kierują ludzkie motywacje, decyzje i zachowania.

Cztery proste formaty wypełnione wartościową treścią i jasno wytyczony cel pomagają stworzyć ciekawą i skuteczną prezentację – pożyteczną dla prelegenta i publiczności.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Ten wpis czeka na Twój komentarz.

Kontakt

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *